Zobacz również - Niedoczynność tarczycy

Leczenie nadczynności tarczycy

Leczenie chorego na nadczynność tarczycy jest konieczne, gdyż brak takiego postępowania może prowadzić do najgorszego. Obecnie istnieje kilka metod leczenia dolegliwości, jednak o konkretnej metodzie decyduje sam lekarz.

Jedną z metod jest leczenie farmakologiczne. Chodzi tu o przyjmowanie przez chorego leków, a także różnego rodzaju preparatów, które ograniczają wydzielanie w tak dużych ilościach hormony. Wadą tej metody jednak jest to, że po odstawieniu leków wszystkie objawy wracają, co tak naprawdę nie przynosi żadnego efektu.

Kolejna metoda to radioterapia. Polega ona na podaniu choremu radioaktywnego jodu. Ten atakuje najbardziej aktywne komórki, co może doprowadzić do zniszczenia tarczycy. Mogłoby się wydawać że to dobrze, ale w ten sposób chory może z kolei wpaść w niedoczynność. Radioterapii nie może być poddana kobieta będąca w ciąży, ani też karmiąca dziecko. Tak samo po podaniu wspomnianego jodu, chory nie może zbliżać się przez jakiś czas do dzieci.

Inną metodą i już ostatnią jest operacja. Wykonywana jest kiedy chory nie ma już innego wyjścia, kiedy musi poddać się usunięciu tarczycy ze względu na zbyt dużą ich wielkość. To przyczynia się jednak do niedoczynności, co wiąże się z koniecznością przyjmowania do końca życia odpowiednich leków.

Nasuwające się tu wnioski mówią o tym, że im szybciej wykryta nadczynność tarczycy tym łatwiej chorobę tę wyleczyć i to najmniej drastycznymi metodami. Dlatego jak tylko ktoś odczuwa pewne dolegliwości, bądź towarzyszą mu wspomniane wcześniej objawy, powinien szybko zgłosić się na badanie.